Zmiękczanie

 

Woda używana do codziennego przygotowywania posiłków, mycia się, sprzątania i prania powinna być dobrej jakości. W przeciwnym razie może mieć nieprzyjemny smak i zapach oraz osadzać się w postaci kamienia w urządzeniach AGD, co znacznie skraca czas ich eksploatacji. Jednym z powszechnych zjawisk powodujących te niedogodności jest twardość wody. Również w przebiegu wielu procesów technologicznych twardość wody powoduje osadzanie się tzw. kamienia kotłowego na urządzeniach stosowanych w wielu gałęziach przemysłu. W celu jej zniwelowania stosuje się zmiękczacz wody, który skutecznie wyeliminuje ten problem.

Czym jest twardość wody?

Twarda woda to taka, która zawiera sole wapnia i magnezu w wysokim stężeniu. Twardość wody dzielimy na trwałą i nietrwałą (węglanową). Nietrwała związana jest z obecnością węglanów, wodorowęglanów i wodorotlenków wapnia i magnezu. Związki te można jednak usunąć z wody poprzez jej przegotowanie. Twardość trwała z kolei związana jest z obecnością siarczanów, azotanów, chlorków i krzemianów. Tworzą one związki z wapniem i magnezem, które nie mogą zostać usunięte przez przegotowanie wody. Zbyt dużą twardość wody można rozpoznać m.in. po kamieniu osadzającym się na dnie czajnika, czy też ciemnych, oleistych plamach w herbacie.

Jak zmiękczyć wodę?

Zmiękczanie wody może zostać zrealizowane w specjalnym urządzeniu. Posiada ono specjalne złoże, pełniące funkcję filtra. Jest to tzw. żywica jonowymienna. Filtr wyłapuje kationy wapnia i magnezu. Efektem jest zmiękczanie wody do stopnia odpowiadającego naszym wymaganiom. Każdy zmiękczacz wody po pewnym czasie ulega przesyceniu jonami wapnia i magnezu. W tym celu przeprowadza się okresową regenerację złoża poprzez przepłukanie go solanką. Zawarte w niej kationy sodu wypierają zalegające w złożu kationy wapnia i magnezu, a woda powstała w ten sposób usuwana jest do kanalizacji. Filtr zostaje jeszcze dodatkowo przepłukany i urządzenie gotowe jest do dalszej pracy.

zmiękczacz wody

Zalety

Zmiękczanie wody przynosi wiele korzyści, m.in. wydłuża żywotność urządzeń stosowanych w gospodarstwie domowym, niweluje przykry zapach chloru oraz nieprzyjemny posmak wody. Należy jednak pamiętać, że obecność jonów wapnia i magnezu w wodzie może uchronić przed licznymi chorobami, głównie układu krążenia i pokarmowego. Są to bowiem pierwiastki biorące udział w wielu procesach życiowych. Dlatego wybierając zmiękczacz wody do domu lub do mieszkania warto pamiętać, aby pozwalał on na ustawienie odpowiedniego stopnia miękkości wody, jaki chcemy uzyskać. W większości miejsc w Polsce jednak woda jest zbyt twarda, dlatego zastosowanie stacji uzdatniania wody do mieszkania ma sens. Zmiękczacze wody Aquafull charakteryzuje wysoka wydajność przy niskich kosztach eksploatacji, kompaktowy kształt oraz łatwość obsługi i czyszczenia urządzenia. Jednocześnie zużywają one niewielkie ilości wody oraz soli potrzebnej do regeneracji. Posiadają ponadto automatyczny sterownik, pozwalający na ustawienie stopnia miękkości wody dostosowanego do indywidualnych wymagań. Urządzenie może zostać szybko i bezproblemowo podłączone do instalacji wodnej. Jest to idealne rozwiązanie do domu, które pozwoli na uzyskanie wody doskonałej jakości.