Filtracja mechaniczna

Do zanieczyszczeń mechanicznych wody przyczyniają się m.in. wytrącone żelazo wtórne czy też luźne i twarde cząsteczki trafiające lub powstające w ujęciu wody.

Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna wody to bez wątpienia jeden z najprostszych i jednocześnie niezwykle skutecznych sposobów oczyszczania skupiających się na efektywnym usunięciu niepożądanych zanieczyszczeń posiadających określony wymiar.

Jest co najmniej kilka metod tego rodzaju filtracji wykorzystywanych w domach, punktach gastronomicznych lub innych miejscach, gdzie powszechnie korzysta się w wody. Proces uzdatniania wody jest niezwykle istotny i nie ustępuje miejsca innym zabiegom dokonywanym w gospodarstwach domowych jak np. zmiękczanie, poprawa smaku, koloru lub zapachu wody, filtracja za pomocą odwróconej osmozy itp.

Na czym polega filtracja mechaniczna

Filtry mechaniczne do wody są stosowane bezpośrednio na rury wodociągowe w celu jak najlepszej ochrony instalacji w danym budynku. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie wkłady filtracyjne zróżnicowane pod kątem dokładności filtrowania. Mogą one także chronić stacje uzdatniania wody i różne sprzęty wykorzystywane w takim obiekcie. Stanowią skuteczne zabezpieczenie przed takimi zagrożeniami jak rdza, piasek lub szkodliwe zawiesiny.

Filtry mechaniczne stanowią swego rodzaju systemy wstępne, czyli najczęściej będą umieszczane na samym początku instalacji uzdatnianiającej wodę w konkretnej lokalizacji. Schemat działania skupia się na wykorzystaniu wkładu filtrującego, sprawnie redukującego zanieczyszczenia, aby woda była czysta, zdatna do picia, a przy okazji także znacznie lepsza w smaku.

Bardzo istotne jest, że dobre filtry mechaniczne mogą nawet przedłużyć żywotność domowych urządzeń, np. pralek, zmywarek czy różnych urządzeń sanitarnych. Ich ważna zaleta pozostaje także utrzymanie odpowiednio niskiego spadku ciśnienia oraz właściwego przepływu wody.

filtracja

Filtr siatkowy do wody

Filtr siatkowy bardzo dobrze zatrzymuje wiele rodzajów zanieczyszczeń i jednocześnie odpowiada za odpowiednią ochronę urządzeń wykorzystywanych powszechnie w gospodarstwach domowych, czyli np. baterii, spłuczek i rzecz jasna pralek czy zmywarek.

Filtr siatkowy powinien być niezbędnym elementem prawidłowo zaprojektowanej instalacji w kuchni czy łazience. Zdecydowanie przyczyniają się one do niezakłóconego niczym, prawidłowego funkcjonowania najbardziej wrażliwych węzłów w budynku. Występuje także w niezwykle praktycznej wersji zawierającej specjalny wkład magnetyczny. Dzięki temu efektywnie wychwytuje cząsteczki ferromagnetyków, które są obecne w wodzie. Ta cecha odgrywa znaczącą rolę przy zachowaniu bezawaryjnej pracy instalacji, która opiera się przede wszystkim na zaworach mieszkowych, ale także zaawansowanych technologicznie urządzeń. Starannie zaprojektowane wkłady filtrujące dostępne są na rynku w różnych wymiarach oczek, dlatego można je swobodnie dostosowywać do określonych parametrów instalacji. Te od sprawdzonych producentów gwarantują długą oraz bezawaryjną eksploatację.