Filtr z węglem aktywnym - rodzaje i zastosowanie

Węgiel jest jednym z najlepszych istniejących pochłaniaczy zanieczyszczeń. Jego zastosowanie jako absorbera zanieczyszczeń ma wieloletnią historię dlatego też filtr z węglem aktywnym do wody to doskonały sposób na poprawienie jakości wody pitnej płynącej w naszych kranach.

Filtracja na węglu aktywnym

Filtr z węglem aktywnym do wody jest w stanie zaabsorbować takie zanieczyszczenia, jak:
- metale ciężkie,
- zanieczyszczenia chemiczne np. benzen,
- pestycydy,
- fenole,
- humusy,
- substancje organiczne,
- chlor i jego związki.
Filtracja na węglu aktywnym poprawia w znacznym stopniu jakość wody, jej smak, zapach i kolor. Usuwa również chlor powszechnie stosowany do odkażania wody. Jeżeli chcemy wykorzystać zalety tego rodzaju filtracji w systemie uzdatniania wody, powinna być ona poprzedzona filtracją mechaniczną. Oba te systemy doskonale się uzupełniają i zapewnią kompleksowe oczyszczenie wody.

Rodzaje filtrów z węglem aktywnym

Wyróżniamy dwa typy filtrów z węglem aktywny. Pierwszy z nich, najprostszy, zawiera wymienne wkłady węglowe, które, w zależności od ilości zanieczyszczeń, powinny być wymieniane według potrzeb. Niezwykle istotne jest, aby nie dopuszczać do zbyt długich okresów bezczynności i braku przepływu wody przez układ, ponieważ filtr węglowy zatrzymuje również cząstki organiczne, co zwiększa jego podatność na pleśń. Kolejnym rodzajem filtrów to filtry sorpcyjne. Zamiast wkładów węglowych posiadają zbiorniki ciśnieniowe, wypełnione węglem aktywnym.

Zastosowanie filtrów z węglem aktywnym

Filtry węglowe są popularnym i tanim sposobem na oczyszczanie wody. Ich właściwości sprawiają, że doskonale nadają się do domowych systemów filtracji. Mogą być również wykorzystane przy produkcji wody pitnej, do oczyszczania wód przemysłowych (głównie z chloru i ozonu), do oczyszczania ścieków, a nawet uzdatniania surowców takich jak oleje, alkohole czy soki.
Nie sprawdzą się one jednak w przypadku zanieczyszczeń nieorganicznych czy metali takich jak chrom, miedź, selen, kadm, minerały czy sole.